Безпека життєдіяльності

OP_10.06.2022

Пам’ятка самозбереження

Документи

Документи, які необхідно мати при евакуації: паспорт, водійське посвідчення, свідоцтво про народження, акти приватизації на землю, документи на авто, закордонний паспорт, ідентифікаційний код, документи на отримання соціальних виплат. Усе це потрібно відсканувати та скинути на флешку.

Крім того, необхідно виписати телефони родичів і друзів в окремий блокнот і тримати його при собі. Не забудьте також узяти стартові пакети мобільних операторів, радіо на батарейках, ліхтарик, аптечку, гроші, цінності та необхідний запас їжі.

Правила поведінки на блокпостах

“Під час огляду на блокпост зберігайте витримку, будьте ввічливі і спокійні. У вас можуть перевіряти документи, питати прописку, оглядати на предмет наявності слідів від зброї і пороху, проводити огляд особистих речей” – записано в пам’ятці.

– Під’їжджаючи до блокпосту, обов’язково скиньте швидкість і вимкніть дальнє світло – по сліпучих фарах можуть стріляти без попередження.

– Увімкніть аварійне світло.

– Тримайте при собі паспорт, водійські права та довіреності, пред’являйте їх за вимогою, намагаючись не давати в руки.

– Не розмовляйте по мобільному телефону.

– Не реагуйте на провокаційні фрази, давайте відповіді чітко та стримано, ввічливо.

– Не беріть із собою фото- і відеотехніку, не записуйте на інформаційні носії те, що відбувається.

– Приберіть зі своїх речей будь-яку символіку, що виражає вашу прихильність до якоїсь зі сторін конфлікту.

– Не тримайте руки в кишенях або відкритих сумках.

– Не з’ясовуйте скільки техніки та який склад підрозділу – це не ваша справа.

– Намагайтеся не рухатися по трасах після настання комендантської години.

– Не піднімайте галас, якщо вас не пропустили, беззаперечно виконуйте вимоги тих, хто контролює блокпост.

Самозбереження

Якщо ви ще не вирішили залишити небезпечну зону, а місто (район, квартал) вже знаходиться в зоні активних дій, пам’ятайте, що ви зобов’язані берегти здоров’я самого себе та своїх близьких.

Якщо ви залишилися в місті:

– Уникайте стратегічних об’єктів, трас, колон автомашин, блокпостів, місць скупчення людей – усі вони в будь-який момент можуть опинитися під вогнем.

– При собі завжди тримайте ДОКУМЕНТИ, що підтверджують вашу особу. У разі їх відсутності вас мають право затримати.

– Шибки посильте липкою стрічкою, скотчем і картоном, закладіть рами подушками. Найпоширеніші рани  осколкові.

– Укажіть місце вашого укриття на плакаті яскравою фарбою та помістіть на видному місці.

, Щільно закривайте вікна та двері. Залишаючи будинок, повідомляйте близьким ваш детальний маршрут.

– Зміцнюйте місце свого перебування мішками з піском, поруч із житлом тримайте запас дров чи вугілля, але не горючих матеріалів.

– Максимально запасайтеся водою, продуктами, теплим одягом.

– Не залишайте ДІТЕЙ без нагляду, не випускайте їх на вулицю, при пересуванні містом тримайте за руку.

– Економте паливо.

– Тримайте біля себе аптечку, не виходьте без неї на вулицю.

– Не залишайте своє укриття під час денних обстрілів, навіть якщо вам здається, що все затихло.

– Рух транспорту може бути призупинено незалежно від часу доби. Будьте готові проробляти будь-який шлях пішки, одягайтеся зручно.

Ні в якому разі не носіть одяг захисного кольору або подібний йому за кольором.

– Повільно покажіть чисті долоні, піднімаючи руки злегка над собою.Якщо Ви побачили людину у військовій формі, зі зброєю в позиції бойової готовності, ОБОВ’ЯЗКОВО:

– Спокійно та стримано поясніть, що ви не маєте зброї.

– Якщо поруч із вами дитина, заспокойте та, обхопивши правою рукою, відведіть злегка назад, станьте в напівоберт.

– Запитайте, як можна залишити лінію вогню.

– Негайно покиньте зону небезпеки.

– При прояві агресії не заперечуйте, зберігайте спокій і чітко виконуйте вказівки. 

 

Пам’ятка. Що треба знати про артобстріл і авіаудар

 Артобстріл і авіаудар

Якщо ви почули характерний свист або в нічний час побачили дію світлової гранати, негайно сховайтеся в безпечне місце. В ідеалі – це бомбосховища, але їх можуть замінити нижні поверхи приміщення з товстими стінами (сталінські будинки, підвали надійних невисоких будинків (важливо, щоб із них було щонайменше два виходи), підземні переходи, приміщення з несучими стінами (санвузол), чавунна ванна. Головне, щоб це місце було подалі від вікон і оточене бетоном.

Артобстріл триває до двадцяти хвилин, авіаналіт набагато менше. Сучасні бомбардування не можуть тривати довго. Усе завершиться максимум після сотого вибуху. Рахуйте хвилини та кількість ударів.

Не залишайте своє укриття до закінчення обстрілу. Не знімайте обстріл на телефон і не намагайтеся визначити кут попадання снаряду.

Будьте пильні! У зону обстрілу, як правило, потрапляють будинки, що знаходяться на околицях міста, і квартали, збудовані поруч зі стратегічними об’єктами. Якщо ваш будинок старий, панельний, у ньому застарілі
перекриття та балкони, він так само небезпечний і може бути зруйнований.

Завали

Якщо ви опинилися під завалами, постарайтеся очистити простір біля обличчя та грудей, розслабте м’язи та заспокойте дихання, постарайтеся повідомити про себе, використовуючи засоби зв’язку, або привертайте увагу галасом, наприклад, стуком. Не кричіть, якщо ви в “повітряному мішку”, економте повітря – до зруйнованої будівлі обов’язково прибуде бригада МНС і вас почують.

Вивільнення може зайняти більше часу, ніж хочеться потерпілому. Будьте терплячі, не приймайте рішення самоевакуюватися в разі сильного завалу.

Артобстріл у дорозі

Негайно лягайте на землю туди, де є виступ (початок тротуару, бордюр), або хоча б у невелике заглиблення. Якщо поруч є бетонна конструкція, лягайте поруч із нею, але подалі від споруд, які можуть обрушитись або спалахнути при прямому влученні.

Захист дають земляні щілини або траншеї, неглибокі підземні колодязі й широкі труби водостоку, канави глибиною 1-2 метри на відкритому місці, оглядові ями відкритого (на повітрі) гаража або СТО, а також каналізаційні люки.

Більшість снарядів розриваються безпосередньо над ґрунтом, тому осколки в момент вибуху розлітаються на висоті менше 30-50 см над поверхнею.

Лягайте, обхопивши голову руками. Закривайте долонями вуха та відкрийте рот – це врятує від контузії, убереже від акустичного удару.

 

Під час обстрілу В ТРАНСПОРТІ знаходитися небезпечно!

Легкова машина або автобус – помітна ціль. Найбільша небезпека – вибух бензобака. Використовуйте шосе, дороги міжобласного значення, пересувайтеся шляхами інших автомобілів. Дізнавайтеся стан дороги за добу: можливі руйнування мостів, повне блокування доріг. Ніколи не залишайте автотрасу з машиною або без неї, не наближайтеся до бордюрного каменя та не виходьте на узбіччя.

Рухайтеся короткими відстанями відразу ж після наступного вибуху.Якщо ви перебуваєте в автотранспорті, який став мішенню для прямого обстрілу, зупиніться та негайно залишіть його, краще з протилежного від обстрілу боку. Лягайте на землю, але не поруч із машиною, і поповзом перебирайтеся в більш надійне місце біля узбіччя дороги, у кювет.

Стежте за дітьми!

Їх можуть привабити незнайомі предмети на землі – осколки та снаряди. Залишаючи місце притулку, уважно дивіться собі під ноги. Бойові елементи можуть розриватися при падінні, у повітрі або від доторку. Загрозу можуть становити будь-які снаряди.

Вибуховий пристрій

Протитанкові міни встановлюються на дорогах, шляхах сполучення та призначені для знищення транспорту. Вони об’ємні, мають складну конструкцію і дуже помітні. Встановлюються в зелених насадженнях, полях, основними трасами та під мостами, близько до сільських населених пунктів.

Якщо ви виявили підозрілий предмет (дерев’яний, пластмасовий, металевий), повідомте про це в МНС, позначте місце яскравим шматком тканини, гілками.Протипіхотні міни  найбільш небезпечні. За розміром вони набагато менші протитанкових, можуть розірватися в будь-якому місці, де ходять люди. На вигляд вони можуть бути  якими завгодно: схожі на флягу, капкан, сталевий тюбик із пластиковою “пелюсткою”. Точне розташування мін і правила їх ліквідації можуть знати тільки фахівці.

Перша допомога

Завжди тримайте при собі аптечку першої допомоги:

– Анальгін – 0,5 г (10 таблеток в упаковці)
– Валідол – 0,06 г (10 таблеток в упаковці)
– Валокордин (корвалол)
– Нітрогліцерин – у таблетках
– Аерозоль або мазь (знеболювальна, антибактеріальна, протизапальна) для обробки опіків
– Антисептичні краплі для очей – застосовуються при опіках, травмах очей
– Валеріани екстракт
– Перекис водню
– Аміаку розчин
– Фізрозчин
– Лейкопластир бактерицидний 2,3 см х 7,2 см
– Бинт стерильний 5 м х 10 см
– Серветки кровозупиняючі № 3
– Пов’язки  антимікробні
– Гумовий кровозупиняючий джгут
– Пакети перев’язувальні індивідуальні
– Ножиці тупокінцеві
– Рукавички стерильні
– Спирт
– Дексаметазон (протиалергічний, антигістамінний)
– Активоване вугілля (антидот) №20
– Зеленка
– Фталазол

Перша допомога при пораненні

Якщо ви отримали пошкодження внаслідок впливу осколків, куль, дробу, картечі, шрапнелі:

 1. Перевірити чи безпечно перебувати в місці отримання травми.
 2. Покликати на допомогу, постаратися викликати швидку допомогу.
 3. Зупинити кровотечу: накласти джгут (ремінь і т.д.) на 5-10 см вище джерела кровотечі (не на голе тіло) там, де артерія найближче прилягає до кістки.

Через 30-40 хвилин послабити, закриваючи рану рукою. Якщо кровотеча поновиться, знову затягнути. Якщо кровотеча незначна, то відразу приступати до перевірки дихання, після чого тільки накласти пов’язку з того, що буде під рукою (шарф, хустку і т.д.), по можливості промивши перед цим рану хоча б простою водою.

Підтримуйте один одного

Якщо ви живете в зоні, наближеній до бойових дій, будьте готові до екстремальних ситуацій. Кожна людина може мати різну реакцію на події, аж до глибокої депресії.

Пам’ятайте! Великою загрозою є страх, безнадія, відсторонення від проблем і придушення емоцій.

Усвідомлення, контроль, самопоміч – основні правила виживання. Найважчі психологічні травми народжуються від умисних дій людини. Умійте вийти з глухого кута й допоможіть іншим.

Правила допомоги при травматичному стресі

– Припиняйте чутки та паніку, зберігайте спокій.

– Не концентруйтеся на власних стражданнях.

– Економте сили. При гострих нападах закривайте очі та глибоко дихайте через ніс.

– Повільно вимовляйте про себе фразу “я абсолютно спокійний”, використовуйте лічбу.

– Підтримуйте людей, які поруч із вами.

– Будьте мужні. Упоравшися з кризою, ви станете сильнішими.

– Не залишайтеся наодинці зі своїми проблемами.

– Правильна поведінка в зоні конфлікту та дотримання елементарних правил безпеки зберігає життя.

Як реагувати на загрозу хімічної атаки та надати першу допомогу

Те, що рятує життя. 17 безплатних онлайн-курсів із домедичної допомоги 

За словами інструкторки з домедичної допомоги, якщо в людини зупинилося серце, домедична допомога, яку надають до приїзду швидкої, у середньому в пʼять разів підвищує шанси людини вижити. До того ж діяти треба відразу.

Якщо ви ще не пройшли курс із домедичної допомоги, радимо це зробити. Адже ці навички як ніколи можуть знадобитися під час війни.

Нині багато організацій проводять безплатні курси офлайн або принаймні відкрили безплатний доступ до онлайн-курсів, тож публікуємо добірку, що може стати вам у пригоді.

 1. Всеукраїнська Спілка Парамедиків відкрила доступ до 23-х тем онлайн-курсу. Серед тем – як і в яких випадках треба надавати допомогу: судоми, укуси, травми голови, кровотечі, інфаркт та інсульт, як користуватися дефібрилятором, втрата свідомості, як дістати людину з авто, алергічні реакції, опіки, якою має бути автомобільна аптечка, кишкові інфекції тощо. Посилання на курси тут.

До того ж спілка надала безплатний доступ до онлайн-курсу з першої невідкладної допомоги для дітей із 7 років.

 1. TESIMED – Center for Medical Simulation проводив вебінар про домедичну допомогу під час війни. Запис можна переглянути за посиланням. У відео йдеться про зони надання допомоги та алгоритм, як це робити правильно.
 2. Онлайн-курс “Домедична допомога” від ГО “Смарт освіта” і EdEra. У відео лікар-хірург розповідає й показує, як надавати домедичну допомогу в різних ситуаціях.

Основи першої допомоги (ОПД) – це перша частина курсу, тут ідеться про першу медичну допомогу у випадку найбільш поширених станів, що загрожують здоров’ю та життю постраждалого.

Друга частина – про першу медичну допомогу під час зупинки серця та дихання й серцево-легеневу реанімацію (СЛР).

Третя частина – про дії в екстремальних ситуаціях.

 1. Організація “CAB”, що навчає домедичної допомоги, відкрила доступ до навчальних відео. Тут є письмове пояснення, тут можна ознайомитися з протоколами надання тактичної допомоги пораненим в умовах війни. За посиланням є відео, як зупинити кровотечу, а в цьому посібнику йдеться про допомогу травмованим на догоспітальному етапі.

До того ж організація проводить безплатні офлайн-курси з першої допомоги для груп воєнних, поліції, тероборони та волонтерів у різних містах.

 1. Волонтери організації “Мотохелп” також періодично й безплатно проводить курси з домедичної допомоги. Слідкувати за анонсами можна на сайті.
 2. Всеукраїнська Рада Реанімації та Екстреної Домедичної Допомоги безплатно надає посібники “Домедична допомога в умовах бойових дій” медикам, воєнним, теробороні та волонтерам. Аби отримати посібники для організації, заповніть анкету за посиланням.
 3. Патрульна поліція створила онлайн-курс про те, як правильно робити масаж серця, які є міфи про надання домедичної допомоги, на скільки часу можна накладати джгут, чого не треба робити під час надання першої допомоги, а також про те, як захищатися від ударів і захватів.
 4. Війська НАТО розробили короткий алгоритм дій для домедичної допомоги, який допомагає швидко вивчити головні правила. А українська військова Ольга Омельчук створила україномовну спрощену послідовність дій, яка допоможе швидко надати домедичну допомогу. Принцип “Ко-Ле-Со” легко запам’ятовується, а кожен склад відповідає за наступний крок: кров, легені, серце.
 5. Чат-бот Медичного Корпусу в телеграмі створили для того, аби нагадати, як надавати домедичну допомогу постраждалому та не розгубитися в надзвичайній ситуації. Чат-бот не має медичних рекомендацій – лише поради, як надати допомогу до приїзду швидкої.
 6. За допомогою чат-боту в телеграмі Fast Aid Bot можна підготуватися до екстремальних ситуацій. До того ж він допоможе безпосередньо в ситуації, коли щось трапилося. Зокрема, розповість про те, як надати домедичну допомогу, якщо в людини травма, їй стало зле, а також покаже загальний алгоритм.
 7. Громадська організація “T-Helpers” опублікувала відео про основи першої медичної допомоги на полі бою. У відео йдеться про правила зупинки кровотечі, накладання джгута, допомоги в жовтій зоні, огляду пораненого, зупинки кровотечі різними методами, користування кровоспинними середниками, допомогу в разі поранення грудної клітки, відновлення прохідності дихальних шляхів тощо.
 8. Лікарка медицини невідкладних станів Анастасія Азовська підготувала базовий курс про правила й алгоритми домедичної допомоги. Курс безплатно можна переглянути після реєстрації.
 9. Центр спеціальної підготовки надав відеозапис семінару “Перша допомога в надзвичайній ситуації”. Після перегляду відео ви знатимете, який початковий алгоритм дій під час надання першої невідкладної допомоги, усе необхідне про рани та кровотечі та як їм зарадити, про евакуацію постраждалих із місця події та набір першої допомоги.

До того ж на YouTube-каналі організації можна переглянути інші тематичні відео. У її телеграм-каналі також є короткі інструкції, корисні відео та ілюстрації.

 1. Ветеран спецзагону з Нідерландів Нік Коппердраайєр створив онлайн-курс для українців із надання першої допомоги. Після реєстрації стають доступними уроки про рятувальні заходи протоколу MARCH, що використовують військовослужбовці країн НАТО, польову аптечку, допомогу в разі масивної кровотечі, перевірку стану дихання та дихальних шляхів, циркуляції крові, запобігання гіпотермії, черепно-мозкові травми тощо.
 2. Медики черкаської екстреної допомоги публікують у TikTok короткі відео з фаховими порадами. Наприклад, щодо різних способів зупинки кровотечі, причин для виклику екстреної допомоги й висвітлюють звичні будні працівників екстреної служби.
 3. Міжнародна команда TacticMedAid створила онлайн-курс із 3–15-хвилинними відео на такі теми: закрита чи прониклива травма грудної клітки, зупинка вузлової кровотечі шиї, як накладати бинтову пов’язку, як відновити прохідність дихальних шляхів, як накласти джгут або турнікет, трамбування рани тощо.

А в телеграм-каналі організація публікує короткі відео та ілюстрації про надання домедичної допомоги.

 

Марія Марковська, “Нова українська школа”

Титульне фото: автор – kasto, Depositphotos 

 

COVID-19: уроки для учнів 6-10 класів 

Урок розроблено в рамках спільного проєкту з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні

Сьогодні світ зіштовхнувся із серйозним супротивником – коронавірусом нового типу.

Важливо, аби школярі також розуміли серйозність захворювання та знали, як діяти під час пандемії.

У межах спільного проєкту з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, ГО “Смарт освіта” разом із біологинею та вчителькою-методисткою Інною Дьоміною розробили для вас цей урок, аби дати дітям необхідні знання та навчити відрізняти правду від міфів. Детальніше