Безпека життєдіяльності
ПАМ`ЯТКА
Що робити при відключенні електроенергії в осінньо-зимовий період
Щоб підготуватися до відключень світла, переконайтеся, що у вас є ліхтарик, свічки, запальнички, батарейки, лампи з акумуляторами, світлодіодні лампи, радіоприймач (краще такий, що працює від акумулятора), а також альтернативні методи заряджання (повербанки), готівкові гроші. Краще купувати повербанки (power bank) ємністю 20-30 тис. міліампер/годин (mAh). Одним зарядом такого пристрою можна буде підзарядити телефон до шести разів.
Зробіть запас питної та технічної води, запасіться їжею з тривалим терміном зберігання (консерви, злакові батончики, горішки, сублімована їжа). Також не забувайте про теплий домашній одяг. Важливу роль відіграє багатошаровість, тому подумайте про придбання термобілизни. Передусім варто потурбуватися про утеплення житла.
Підготовка
Тримайте ліхтар, сірники, свічки в такому місці, яке швидко знайдете в темряві, але щоб воно було недоступне для дітей! Завжди гасіть свічки перед сном.
Більш безпечними засобами освітлення є ліхтар і лампи з акумулятором. Батарейки для ліхтаря мають бути годин на 6 роботи. Періодично необхідно оновлювати їх запас відповідно до терміну зберігання, тому що від довгого зберігання вони висихають.
Не використовуйте деревне вугілля, туристичне опалення або домашній генератор у приміщенні – вони виділяють чадний газ, який при вдиханні призводить до отруєння організму! Чадний газ безбарвний, позбавлений запаху, тому дуже підступний і небезпечний для життя.
Якщо є можливість, не користуйтеся ліфтом у той день, коли вам повідомили про планове відключення електроенергії, бо можете надовго затриматися між поверхами.
Не поміщайте в холодильник продукти, які швидко псуються. Не відчиняйте свій холодильник або морозильник без необхідності: зачинений морозильник збереже продукти замороженими протягом 24 – 36 годин.
Якщо ви проживаєте з дітьми, то проінструктуйте їх на той випадок, коли під час зникнення електрики вони будуть самі вдома: у першу чергу треба зателефонувати вам і повідомити про подію; у якому місці зберігається ліхтар; коли та як попросити дорослих сусідів допомогти.
Щоб зберегти тепло в оселі, переведіть пластикові вікна на зимовий режим: так рама вікна щільніше примикає до його стулки. Між стіною та батареєю встановіть екран із фольги – він відбиває тепло, що допоможе підтримувати комфортну температуру.
Дії
- Якщо світло несподівано відключили, не зривайтеся відразу з місця, щоб знайти ліхтарик або свічку. Зачекайте кілька хвилин, щоб ваші очі адаптувалися до темряви. Ви зможете розрізняти деякі предмети й не натрапите на стіл, стіну чи відчинені двері.
- Використовуючи джерела світла з відкритим полум’ям, дотримуйтеся заходів безпеки, щоб не допустити пожежі.
- У зв’язку з можливістю стрибків напруги в електромережі та зниження ризику пожежі, варто виймати вилки електроприладів із розеток під час відключення електрики.
- Якщо світла немає тільки у вашій квартирі, то причиною може бути занадто багато увімкнених у мережу електроприладів. У цьому разі могли спрацювати автомати, що призводять до відключення електрики у вашій квартирі, або сталося замикання. При аварійній ситуації зателефонуйте диспетчеру керуючої компанії (номер телефону вказаний на платіжці) або до диспетчерської служби «1562».
- Після відновлення електропостачання не поспішайте все вмикати. Переконайтеся, що світло не мигає, а напруга стабільна в електромережі.
ПАМ`ЯТКА
Правила поведінки на воді
Якщо ви вирушили на відпочинок, то обов’язково дотримуйтеся вказівок місцевої влади, рятувальників, військових, оскільки наразі в Україні немає абсолютно безпечної території для відпочинку. У кожній області за безпеку відповідає місцева влада, ДСНС, поліція, військові. Отже, відпочивати на певній території можна лише в тому разі, якщо військово-цивільна адміністрація, рятувальники та інші уповноважені особи дали на це дозвіл. Заборони та обмеження в областях можуть відрізнятися. Дізнатися про заборонені маршрути саме у вашій області зможете на сайтах обласних військових адміністрацій та ДСНС.
Купатися на територіях, які були деокуповані або де велися активні бойові дії, заборонено!
Улітку більшість мешканців громади намагається провести свій відпочинок поблизу води. При цьому варто пам’ятати, що умовами безпеки є: правильний вибір і обладнання місць купання; навчання дорослих і дітей плавання; суворе дотримання правил поведінки під час купання та катання на плавзасобах; постійний контроль дорослих за дітьми у воді.
Основні правила безпечної поведінки на воді та біля води:
• відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки у спеціально відведених місцевими органами виконавчої влади та обладнаних для цього місцях;
• купатися найбезпечніше в спокійну безвітряну погоду при швидкості вітру до 10 м/с, температурі води не нижче 18 оС, повітря – не нижче 24 оС;
• діти повинні купатися обов’язково тільки під наглядом дорослих;
• учитися плавати потрібно під керівництвом інструктора чи батьків;
• не можна купатися та пірнати в незнайомих місцях, запливати за обмежувальні знаки;
• під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи в постійному напруженні, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря та необхідних тренувань;
• слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або сильна течія; якщо течія вас підхопила, не панікуйте, а пливіть за течією, поступово та плавно повертаючи до берега;
• не треба купатися довго, краще скупатися кілька разів, знаходячись у воді не більше 15 хв;
• не подавайте без потреби сигналів про допомогу;
• не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги;
• купатися рекомендовано вранці та ввечері;
• не слід купатися наодинці;
• не підпливайте до коловоротів і катерів;
• не стрибайте головою вниз у місцях, глибина яких вам невідома.
Якщо ви бачите, що кому-небудь із тих, хто купається, потрібна допомога, кличте на підмогу інших людей. Якщо допомогти можете тільки ви, знайдіть предмет, за допомогою якого потопаючий зможе втриматися на плаву. Це може бути рятувальний круг, матрац, гумова камера чи інший плавучий предмет, за який можна схопитися.
У будь-якому разі пливіть на допомогу потопаючому тільки за умови, що ви добре плаваєте та володієте прийомами порятунку. Потопаюча людина знаходиться в стані паніки й абсолютно не контролює свої дії. Вона обов’язково буде чіпко хапатися за вас, дертися нагору, тому може втопити ще й вас замість того, щоб урятуватися. Коли ви підпливли до потопаючої людини, допоможіть їй триматися на воді та випливайте разом із нею на таке місце водойми, де ви зможете стати на дно.
Варто пам’ятати, що вода помилок не прощає, тому дотримання зазначених правил і вимог безпеки дозволить Вам уникнути нещасних випадків під час відпочинку біля водних об’єктів.
Що робити при тепловому (сонячному) ударі
При перегріванні на сонці або тривалому перебуванні в занадто жаркому приміщенні може виникнути тепловий удар.
Ознаками перегрівання (теплового удару) є: почервоніння обличчя та шкіри тіла, запаморочення, потемніння в очах (у дітей часто супроводжується носовою кровотечею), сильний головний біль, різка слабкість, нудота, блювання, прискорене дихання, частий і слабкий пульс, висока температура тіла, холодний піт, у важких випадках втрата свідомості.
Сонячний удар є одним із видів теплового удару, що виникає внаслідок тривалого перебування на сонці. Часто лікарі прирівнюють сонячний удар до теплового, бо в них схожі симптоми та прояви. Але в разі сонячного удару всі симптоми проявляються сильніше, наслідки значно гірші, тому необхідно більше часу для відновлення організму.
При першому їх прояві потрібно відразу почати надавати допомогу.
Домедична допомога при тепловому та сонячному ударі
При перших ознаках теплового удару слід викликати екстрену медичну допомогу. До приїзду лікаря потрібно:
- помістити людину в тінь, прохолодне місце, покласти до лоба холодний компрес (рушник, змочений холодною водою, шматочки льоду), але при цьому охолодження не повинно бути різким і швидким;
- звільнити людину від верхнього одягу або хоча б від тугих і вузьких його частин – ременя тощо;
- якщо можливо, занурити потерпілу людину в прохолодну воду, обернути її мокрим простирадлом або просто протирати водою тіло;
- для якнайшвидшого охолодження потерпілої людини можна використовувати віяло або вентилятор (якщо це приміщення), а також обкласти її пакетами з льодом або замороженими продуктами;
- якщо людина у свідомості, то потрібно дати прохолодне пиття;
- у разі втрати свідомості потерпілій людині треба піднести під ніс ватку, змочену в нашатирному спирті: якщо вона не приходить до тями, необхідно покласти її на бік; при порушенні дихання негайно почати робити штучне дихання;
- після надання домедичної допомоги стан людини оцінить лікар, у більшості випадків порекомендує постільний режим на кілька днів (потрібно повністю відновитися після теплового чи сонячного удару, бо є ризик його повторення).
Як запобігти тепловому (сонячному) удару:
- потрібно уникати фізичної активності в занадто спекотні дні та в години активного сонця з 11.00 до 16.00;
- слід захищатися від сонця (головний убір або парасолька);
- носити одяг світлих тонів із добре провітрюваних, натуральних тканин (бавовна, льон, вовна);
- пити велику кількість рідини (1,5 – 2 л на день), що добре втамовує спрагу (компот, морс, квас);
- використовувати вентилятори та кондиціонери для підтримки постійної циркуляції повітря в закритих приміщеннях;
- уникати переїдання;
- відмовитися від уживання алкоголю.
Пам’ятайте, що в усіх випадках перегрівання організму треба терміново звернутися за допомогою до лікаря! Бажаємо здоров’я!
ПАМ`ЯТКА
Що робити при виявленні вибухонебезпечних предметів
Окупанти засипали українську землю вибухонебезпечними предметами: мінами, бомбами та снарядами, набоями до стрілецької зброї. Наразі близько 30% території України забруднено вибухонебезпечними предметами. Близько 174 тисяч квадратних кілометрів територій є потенційно небезпечними для життя та господарювання. Небезпечним нині може бути все: дахи будинків, вулиці, узбіччя доріг, ліси, парки та покинуті танки. ДСНС фіксує також випадки мінування тіл загиблих людей. Тому постійно є небезпека при виявленні різних вибухонебезпечних предметів. Один необережний крок може призвести до фатальних наслідків!
Основні характерні ознаки, що вказують на можливу належність підозрілого предмета до вибухового пристрою:
– знаходження в місцях із масовим перебуванням людей (громадському транспорті), без нагляду валізи, пакунка, коробки тощо;
– зовнішня схожість на боєприпаси та піротехнічні вироби;
– наявність на предметі «розтяжок» (які ні в якому разі не можна чіпати, тягти та перерізати);
– наявність джерел живлення (батарейки, акумулятори тощо), антен із радіопристроєм, годинникового або електронного таймера;
– наявність підозрілих звуків, що лунають від предмета (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу);
– характерний запах (газу, розчинника, пально-мастильних і хімічних матеріалів тощо);
– наявність елементів (деталей), що не відповідають їх прямому призначенню;
– наявність сторонніх підозрілих предметів у дверях, вікнах, дереві, закріплених за допомогою дроту, ниток, важелів, шнурів тощо.
Якщо ви натрапили на невідомі предмети, що схожі на вибухонебезпечні, необхідно дотримуватися обов’язкових правил, щоб уберегти від небезпеки себе та оточуючих, а саме:
– не чіпайте, не рухайте знахідку;
– зафіксуйте точний час, коли вона була виявлена;
– відгородіть місце, де знаходиться підозрілий предмет;
– відведіть подалі людей від підозрілої знахідки;
– припиніть будь-які роботи в районі небезпечного місця;
– не можна користуватися поряд із ним засобами радіозв’язку, мобільними телефонами, адже вони можуть спровокувати вибух;
– організуйте тимчасову охорону небезпечного місця до приїзду спеціально підготовлених фахівців і не допускайте туди сторонніх осіб;
– не можна здійснювати на пристрій звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини отруйні та чутливі до механічних, звукових впливів і нагрівання;
– про знахідку вибухонебезпечного предмета необхідно терміново повідомити до Cлужби порятунку “101” чи до поліції за номером “102”.
Основне правило: не клав – не чіпай!
Отже, не знаєте, що це – не беріть! Розповідайте дітям про можливі загрози, що потрібно бути обережними та не наражати себе на небезпеку!
Будьте уважними, обережно ходіть і дивіться під ноги! Не ризикуйте життям. Бережіть себе!
Вибухонебезпечні предмети, знайдені в Україні:
1. Авіаційні бомби, більша кількість із яких обладнана сповільнювачами – вибух відбувається лише через деякий час після падіння. Найчастіше вони використовуються безпосередньо на лінії фронту.

2. Ракети – можуть бути носіями єдиної зарядовибухової речовини, яка спрацьовує, коли ракета потрапляє в ціль. Деякі є носіями касетних боєприпасів (град, ураган, смерч).
До ракет категорично забороняється наближатись, адже можуть спрацювати бойові частини. Тільки сапер або кваліфікований працівник визначить, чи залишилася робоча бойова частина, чи ні. Крім того, великі ракети, на відміну від малих, можуть використовувати токсичне рідке паливо, яке спричиняє тяжкі опіки й отруєння.
3.Касетні боєприпаси, які розносить ракета-носій. За статистикою, до 70% постраждалих від цієї зброї – цивільні, тому її використання заборонене міжнародними конвенціями. Небезпека їх у тому, що пересічні (цивільні) громадяни не знають, як вони виглядають. Зовнішньо касетні боєприпаси можуть бути схожі на звичайні побутові предмети. Так, найбезпечніший боєприпас, який у нас використовується, виглядає як консервна бляшанка.

4. Артилерійські снаряди – один із найнебезпечніших боєприпасів. Боєприпаси, які вже були використані та з якоїсь причини не спрацювали, більш небезпечні. За статистикою, кожний третій снаряд не спрацьовує. Тому використаний боєприпас може спрацювати в будь-який момент. Для вибуху достатньо навіть сейсмічних коливань вашої крові.
Отже, ніколи не наближаємось, не торкаємось!
5. Після 24 лютого 2022 року на нашій території почали використовуватися найновітніші міни, які обладнані сейсмічними, інфрачервоними датчиками. Тобто міна побачить вас набагато раніше, ніж ви її.
- протипіхотні міни – виготовляються в тому числі з пластику, що ускладнює їх пошук за допомогою металошукачів. На відміну від ракет, снарядів, які легко помітити, міна – це завжди пастка. Вона фарбується та встановлюється таким чином, щоб її взагалі неможливо було помітити: на/під землю, під воду, на будь-яких поверхнях.
-

- протитранспортні міни – виготовляються в металевих/пластикових/ дерев’яних корпусах або без них взагалі – виключно вибухова речовина (тротил і детонатор). Обладнуються датчиком цілі, який не спрацьовує на невелику вагу. Чіпати такі міни теж забороняється, адже будь-яка пастка може мати декілька рівнів, і під міною може бути захована граната.

Якщо вибухнула міна, не наближайтеся! Це небезпечно, бо міни не встановлюються поодинці – завжди є схеми мінування. Установлюють їх професіонали, не залишаючи на поверхні жодних зовнішніх ознак.
6.Боєприпаси до стрілецької зброї (звичайні патрони) – теж вибухонебезпечний предмет, якого достатньо, щоб відірвати декілька пальців чи вибити очі . Маємо безліч історій скалічених дітей, які гралися патронами. Не варто недооцінювати цю небезпеку.
7.Сучасні гранати виглядають по-різному, тому не варто покладатися на свої знання. Найчастіше встановлюють їх як пастки-розтяжки. Використовуються вони також як боєприпаси для цивільних квадрокоптерів. Не чіпаємо!
Пастки (розтяжки) можуть бути створені на рівні ніг, обличчя. Це може бути не лише мотузка, ліска, а й моток дроту на землі, рибацький гачок на гілках кущів або дерев. При виявленні розтяжки не можна її чіпати, зрізати, як показують у кіно, адже розтяжки можуть бути спрямовані на градус відхилення.

Підривники, детонатори – навіть маленькі складові частини боєприпасів можуть бути небезпечні. Насамперед це стосується підривників і детонаторів – тієї складової частини боєприпасів, яка ініціює основний заряд вибухової речовини. У них знаходяться нестабільні вибухові речовини, які можуть спрацювати, до прикладу, від тепла рук.

Вибухові пристрої можуть маскуватися під будь-які побутові предмети
– цукерки, гроші, телефон, іграшки.

Отже, не знаєте, що це – не беріть! Розповідайте дітям про можливі загрози, що потрібно бути обережними та не наражати себе на небезпеку!
Будьте уважними, обережно ходіть і дивіться під ноги! Не ризикуйте життям. Бережіть себе!
Що робити під час ядерного удару
У випадку застосування ядерної зброї, використання “брудної бомби” або вибуху на АЕС головне правило лишається незмінним: почувши сирену, прямуйте в укриття!
Зона ураження від вибуху вважається такою, що усі, хто опиниться на відстані 800–1000 м від епіцентру вибуху, можуть померти з імовірністю 90%.
Ті, хто будуть трохи далі, на відстані 3000–3500 м, мають шанс вижити 50%.
Сподівайтеся тільки на себе. Ядерний удар — це як землетрус, пожежа, торнадо та повінь водночас: колосальні руйнування, знищені комунікації та інфраструктура. Жодна країна світу не в змозі повноцінно підготуватися до такого. Ядерна катастрофа викликає колапс інфраструктури, тож отримати допомогу буде неможливо впродовж днів, якщо не тижнів. Не нехтуйте власною безпекою та спробуйте підготуватися заздалегідь!
Оскільки вибух може пошкодити лінії зв’язку, важливо самостійно вчасно розпізнати його ознаки. Детонація ядерної зброї викличе спалах світла. Він буде яскравим як тисяча полуденних сонць. Хоча цей спалах триватиме кілька секунд, на нього у жодному разі не можна дивитися, адже можна осліпнути. Далі у повітря здійметься грибоподібна хмара. Однак її може викликати й звичайна вибухівка. Про ядерний удар також може сигналізувати раптовий збій в роботі електронного обладнання.
Варіанти ядерного вибуху:
- Наземний: бомба падає на землю і підривається на її поверхні.
Плюс: земля сильно поглинає енергію вибуху і сильно зменшує радіус руйнувань. Мінус: дууууже брудний вибух із величезним викидом радіоактивного пилу та ізотопів, сильне зараження місцевості.
- Повітряний: підрив на висоті 500–1500 м над землею.
Плюс: суттєво менше зараження. Мінус — більші руйнування, адже ударна хвиля набирає розмаху. Це типовий варіант, яким завдають удар ядерною зброєю.
- Підземний: ракета/бомба заходить на 50–150 м під землю і там детонує.
Плюс: незначні руйнування на поверхні, мінус — дуже багато зараження у місці удару і тотальне руйнування підземних комунікацій у значному радіусі.
- Висотний: підрив на висотах від 10 км.
Мінус: сильний електромагнітний імпульс, який піджарить всю електроніку у значному радіусі, плюси — незначне забрудення, хоч досить рознесене по площі, та відсутність руйнування, полярне сяйво.
Що відбувається під час ядерного вибуху?
Найбільшу небезпеку під час ядерного вибуху становить не радіація, а теплове випромінювання (жар) та ударна хвиля. Одразу після вибуху в його епіцентрі газами, розігрітими до температури близької до 6 тисяч градусів за Цельсієм, утворюється вогняна куля, яка починає поширюватися навколо. Її радіус залежатиме від потужності ядерного боєприпасу, від того, на якій висоті розірвалася бомба, а також від особливостей рельєфу. Діаметр вогняної кулі може коливатися від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. Якщо не перебувати в укритті, то вижити в межах поширення вогняної кулі неможливо. Усе, що перебуватиме в цій зоні ураження, по суті, випарується.
Вибух утворить засліплювальний спалах світла та потужну хвилю жару, які миттєво ширитимуться далі від епіцентру. Діаметр цих зон може сягнути понад 10 км, але, знову ж таки, залежатиме від потужності вибуху та способу підриву ядерного боєприпасу. Спалах світла й жар спричинять пожежі довкола та призведуть до серйозних опіків.
В момент самого вибуху виникає світлове та радіо випромінювання, зокрема рентгенівське та гамма і триває до кількох секунд. Вплив на людину: у зоні епіцентру — миттєва смерть, у зоні руйнувань — опіки відкритих ділянок тіла і сліпота (як правило, тимчасова), у зоні забруднення — відчуття тепла на шкірі.
За кількадесят секунд після того від епіцентру вибуху почне поширюватися ударна хвиля, яка просто змітатиме все на своєму шляху. Ураження виникатимуть і від самої хвилі, й від уламків зруйнованих споруд, грудок землі та каміння. Після вибуху підійметься характерний
«ядерний гриб»- радіоактивна хмара, з якої на землю випадає радіоактивний осад, в радіусі багатьох кілометрів вируватимуть пожежі. Ударна хвиля покотиться далі, й небезпеку становитимуть вибиті вікна й уламки скла.
Через збурення атмосфери перепадами тиску через годину-дві починається конденсація вологи і починає падати брудний дощ (радіоактивний дощ). Каплі цього дощу дико радіоактивні і контакт з ними може призвести навіть до гострої променевої хвороби. Саме радіоактивний дощ відповідальний за більшу частину жертв атаки на Хіросіму.
Як діяти в разі ядерної атаки?
Під час ядерного вибуху потрібно діяти максимально швидко. Ваша безпека залежить від кожної частки секунди. Потрібно заздалегідь подбати про укриття, тривожну валізку, запас води й харчів. Радимо скористатися чатботом «Готовий до всього», щоб розробити відповідний план дій.
Найкращий спосіб пережити ядерний удар у місті — підвал із залізобетонним перекриттям. Він добре захистить від радіації та руйнувань. Бажано, щоб ваше укриття мало щонайменше два виходи, один з яких облаштовано так, щоб його не завалило уламками. Там має бути запас їжі й води орієнтовно на тиждень. Сховатися можна і в будь-якому іншому приміщенні, але варто триматися якомога далі від стін і подбати, щоб ззовні потрапляло якнайменше повітря. Основна кількість радіації поширюватиметься з пилом від вибухів, який осідатиме на зовнішніх частинах будівель.
Надійними вважаються багатоповерхові цегляні або бетонні будівлі, підвали, тунелі, метро.
Якщо вибух застав вас на вулиці — в жодному разі не дивіться в його бік. Якщо помітите спалах, негайно падайте на землю обличчям униз. Спробуйте знайти хоч якесь укриття, щоб залишитися в «тіні» від теплової хвилі. Прикрийте голову руками, а краще капюшоном куртки чи верхнім одягом. Захистіть рот і ніс шарфом чи хустиною. Остерігайтесь уламків та спробуйте дістатися найближчого бомбосховища.
Залишайтеся в укритті до того часу, коли покинути уражену зону стане безпечніше. З часом потужність випромінювання слабшає, тож навіть після 24 годин ви зазнаєте меншої дози опромінення, ніж одразу після вибуху.
Подбайте про засоби індивідуального захисту. Захищайте очі й органи дихання за допомогою масок, респіраторів та окулярів. Усіляко запобігайте потраплянню радіоактивного пилу на шкіру й усередину тіла.
Якщо перебуваєте в укритті, то за змогою обережно зніміть верхній шар одягу й вимийте всі частини тіла, які були відкритими. Перевдягніться в чисте, якщо можете. Таким чином ви позбудетеся 90 відсотків радіоактивного матеріалу. Одяг потрібно знімати обережно (краще розрізати ножицями), щоб не розтрусити пил, і покласти його у герметичний контейнер, який слід тримати якомога далі від людей і тварин. За можливості необхідно прийняти душ з милом, а голову вимити шампунем. Якщо такої можливості немає, варто під проточною водою помити з милом руки, обличчя та відкритті ділянки тіла. А якщо і такої можливості немає, то протерти їх вологими серветками. Опісля — передягтися у чистий одяг.
Споживайте лише герметично запаковану воду та їжу.
Через 24 години перебування в укритті у 10 разів зменшується радіоактивне забруднення. На цей час і треба орієнтуватися».
Проте покидати безпечне місце варто лише після офіційних вказівок від місцевої влади.
Пам’ятайте: чим довше ви перебуваєте в укритті, тим меншу кількість радіації ви отримаєте. Кожен повинен перебувати в укритті протягом першої години після вибуху, коли рівень радіації є найнебезпечнішим. Потім:
- якщо ви перебуваєте в поганому укритті, а поблизу є краще, зачекайте принаймні 1 годину, перш ніж перейти туди. Потенційне радіаційне опромінення зменшується на 55% протягом першої години після детонації, додають фахівці.
якщо ви перебуваєте в хорошому укритті, залишайтеся в ньому щонайменше один день (добу), а потім чекайте вказівок від влади щодо часу виходу. Після першої доби радіаційне випромінювання має знизитися на 80 відсотків», — зазначили представники Центру охорони здоров’я.
Місцевій владі може знадобитися день або більше, аби визначити, де є небезпечні рівні атмосферних опадів, а також якими дороги можна проїхати. Потім влада має повідомити людям, коли і де безпечно залишити свої укриття. Однак будьте готові до того, що у разі ядерного вибуху, вам доведеться перебувати в укритті протягом кількох днів. А доступ до телевізора, телефону та Інтернету може бути ускладнений через перебої з електроенергією або високий попит.
Є велика ймовірність, що в зоні ураження ядерною зброєю зовсім не працюватиме інтернет та засоби зв’язку, буде відсутнє електропостачання. А тому заздалегідь подбайте про наявність радіоприймача з живленням від батарейок. Це може бути єдиним засобом зв’язку в надзвичайній ситуації.
Тепер до практики: Почнемо з того, що зберемо тривожний ядерний рюкзачок:
Усе подане нижче з розрахунку на Людину. Також всі речі треба запакувати або в поліетиленові пакети, або тримати в оригінальній запечатаній упаковці. Це важливо!
- Два комплекти зручних штанів, найкраще військових, оскільки там щільна півсинтетична тканина;
- 5 шт. поліетиленових дощовиків;
- 5–10 пар бахіл, можна медичні;
- Рулон сміттєвих пакетів, бажано потовстіших;
- 6 шт. респіратори FFP2, а ще краще Рекомендовано нашого виробництва. Кожен в окремій упаковці!;
- Скотч (ідеально – армований; по факту – будь-який);
- 4 пари гумових господарських рукавиць;
- 1 шт. окуляри робочі, такі як для роботи з болгаркою;
- 3 упаковки паперових серветок;
- 2 флакони змивки для лаку для нігтів;
- 3 л води у поліетиленовій тарі. Чим товстіші стінки — тим краще;
- Компас механічний. Саме механічний, а не на телефоні;
- Карти місцевості або куплені, або роздруковані з Інтернету. Олівець, ручка у придачу;
- Ну і головне: лічильник Гейгера або він же детектор радіації. Його купляємо один на сім’ю. Само-собою, слід потурбуватися і про павербанк і/або батарейки для нього;
- Радіоприймач, обов’язково з КХ/СХ діапазоном. Тим не менше, припускаємо, що зв’язку з ЦО не буде, так як вона буде зруйнована у результаті вибуху.
Що брати з собою в сховок під час ядерного удару:
Якщо відбудеться ядерний вибух, то у схованці доведеться сидіти тижнями чи навіть місяцями. Чекати, поки минуть дві хвилі радіації та кілька радіаційних дощів.
Тож треба зробити великі запаси бутильованої води, їжі, що не псується, сірників, свічок, ліків. Не варто їсти продукти, що були на вулиці, адже є ризик, що вони заражені.
У разі якщо потрібно терміново вийти на вулицю, закривайте усі частини тіла від радіоактивного пилу, у жодному разі не лягайте на землю і не потрапляйте під дощ — кожна крапля смертельно небезпечна.
Ви повинні домовитися з усіма членами сім’ї про спільний план дій. Наприклад, де і як ви зможете знайти один одного через 24-72 години після ядерного вибуху.
Перша допомога постраждалому від ядерної зброї
При наданні допомоги постраждалому першочергово необхідно видалити радіоактивні речовини з його одягу (роздягнути або попросити роздягнутися) та обробити шкіру теплою водою з милом.
Видалення одягу, очищення шкіри, ран, отворів тіла необхідне для запобігання потрапляння радіонуклідів до організму та зменшення дози опромінення постраждалого й оточуючих. При наданні допомоги постраждалому слід максимально використовувати наявні засоби індивідуального захисту: рукавички, одноразові комбінезони та респіратори.
Після надання допомоги постраждалому проведіть дезактивацію самому собі.
- Очищення ран. Якщо людина отримала будь-які поранення під час застосування ядерної зброї, то через них радіоактивні речовини можуть потрапити всередину організму. Тому необхідно провести наступну процедуру:
- накрити шкіру навколо відкритих ран водонепроникними пов’язками, щоб обмежити поширення радіоактивного забруднення на інші ділянки тіла;
- обережно промити рани великою кількістю води або фізіологічного розчину.
- Очищення вух та носа. Обережно протріть вуха та ніс зволоженим стерильним аплікатором із ватним наконечником.
- Обробка ротової порожнини та очей. При потраплянні радіоактивних речовин через рот слід негайно почистити зуби зубною пастою й кілька разів прополоскати рот 3% розчином лимонної кислоти. При ураженні мигдалин доцільно прополоскати горло 3% розчином перекису водню. А очі необхідно обережно промити великою кількістю фізіологічного розчину або води.
- Очищення волосся. Попросіть постраждалого помити волосся теплою водою з м’яким милом або шампунем. Воду, якою мили волосся, не можна використовувати для миття інших частин тіла. Уникайте потрапляння забрудненої стічної води в очі, вуха, ніс або рот. Висушіть волосся чистими рушниками.
- Транспортування постраждалого. Загорніть забруднені ділянки або всього постраждалого у два шари простирадла. Стежте за температурою тіла постраждалого. Після транспортування медики, що приймуть постраждалого, мають провести огляд та дезактивацію транспортного засобу та обладнання й утилізувати все забруднене.
Симптоми радіаційного опромінення
Первинна променева реакція триває до 3 діб після ураження. Її прояви: дратівливість, загальна слабкість, нудота, блювання, біль голови, підвищення температури тіла, збудження, а потім пригнічення психічної діяльності.
Розпал хвороби відбувається від двох тижнів з моменту ураження. У хворого можуть бути такі симптоми: біль голови, безсоння, нудота, загальна слабкість, шлунково-кишкові розлади з сильними болями в животі, температура тіла до 38 — 40 градусів, множинні точкові крововиливи на шкірі та слизових оболонках, кровотечі внутрішніх органів (легеневі, шлунково-кишкові, ниркові), випадіння волосся на другому-третьому тижні, інфекційні ускладнення (ангіна, пневмонія, абсцес легень та загальне зараження крові — сепсис).
Прихований період відсутній при тяжких формах. Зазвичай триває від 3 діб до року. У постраждалого спостерігається покращення самопочуття, проте він відчуває загальну слабкість, зниження апетиту, проблеми з дефекацією та іноді порушення сну.
Сподівайтеся тільки на себе! Не нехтуйте власною безпекою, готуйтеся заздалегідь. Бережіть себе та своїх рідних!

ЩО РОБИТИ У РАЗІ РАДІАЦІЙНОЇ АВАРІЇ?

Унаслідок радіаційних аварій може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів, в результаті якого радіаційна хмара по своїй протяжності може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а при споживанні забруднених харчових продуктів – внутрішнє.
Режим радіаційного захисту має єдину мету – виключити/обмежити радіаційні ураження та переопромінення людей при знаходженні на радіоактивно забрудненій місцевості.
Підготовлений – значить захищений. Це правило у час повномасштабної війни стало ще більш актуальним. Зважаючи на те, що країна-терорист не дотримується жодних законів та правил ведення війни, кожен українець повинен знати базові правила поведінки у випадку надзвичайної ситуації будь- якого характеру.
Зокрема, йдеться про алгоритм дій у разі радіаційної аварії:
Основне – потрібно залишатись в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви знаходитесь на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку обов’язково варто виконати.
Застосування респіраторів, протипилових тканинних масок та ватно-марлевих пов’язок значною мірою знизить (виключить) потрапляння радіоактивних речовин усередину організму через органи дихання. З метою уникнення ураження шкірних покровів, необхідно використовувати плащі з капюшонами, накидки, комбінезони, гумове взуття, рукавички.
1. Перебувайте в укритті
Це може бути підвал або середина будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Варто також тримати поруч домашніх тварин, не дозволяйте їм гуляти на вулиці. Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку.
Коефіцієнт ослаблення радіації будинками та спорудами залежить від будівельного матеріалу, конструкції та поверховості: дерев’яні будинки послаблюють радіацію у 2-3 рази, а підвали цих будинків — у 7-10; одноповерхові кам’яні будинки — у 10, їхні підвали — у 40-50 разів; багатоповерхові кам’яні будинки — у 400-500, а їхні підвали (сховища) — у 1 000 разів.
Категорично не рекомендують залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади.
2. Слідкуйте за офіційними джерелами інформації
Користуйтесь повідомленнями від рятувальників (ДСНС), поліції, місцевої влади. Увімкніть телебачення, радіо, слідкуйте за офіційними каналами місцевої влади. До прикладу, підпишіться на такі канали в Telegram або Facebook. Якщо місцева влада та надзвичайники дають вказівки – виконуйте їх обов’язково.
3. Знезаразьте себе
Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.
4. Помийтесь, якщо є така можливість
Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.
5. Одягніть чистий одяг
Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вище перераховані пункти. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.
6. Безпека води та харчових продуктів
Допоки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань з їжею і водою.
Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
За аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.
Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.
7.Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань. Щоб зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою.
Коли варто приймати йодид калію?
Йодид калію – це сіль, схожа на кухонну. У аптеках він найчастіше продається у формі таблеток ( в одній такій таблетці – 250мг.калій йодид). Якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань. Він не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду.
Щитоподібна залоза має особливий ризик опромінення РІЙ (радіоактивних ізотопів йоду), оскільки використовує йод для вироблення гормонів, які регулюють обмін речовин в організмі.
Йодид калію слід приймати лише, якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати йодид калій для «профілактики» без потреби – недопустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово. Тобто вживання йоду зараз не має жодного сенсу.
Йодопрофілактика
Відповідно до Наказу МОЗ від 09.03.2021 № 408 «Про затвердження Регламенту щодо проведення йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії», йодна профілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення і полягає у введенні в організм людини препаратів стабільного йоду в разі радіаційної аварії та за умови впливу на людину радіоактивних ізотопів йоду. Важливо дотримуватися вказівок Центру громадського здоров’я та місцевої влади і чекати офіційних повідомлень на їхніх сторінках, а не здіймати паніку. Безпідставна йодна профілактика шкідлива для вашого здоров’я!
Регламент йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії визначає такі вікові групи і дозування препарату стабільного йоду (калій йодид):
- діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) — 16 мг;
- діти від 1 місяця до 3 років — 32 мг;
- діти від 3 до 12 років — 62,5 мг;
- підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують груддю — 125 мг.( тобто половина таблетки).
Людям старше 40 років приймати йодид калію не можна. Річ у тім, що з віком щитовидна залоза перестає поглинати радіоактивний йод. У зв’язку з цим йодид калію може завдати серйозної шкоди організму.
Крім того, не можна приймати препарат людям, яким видалили щитовидну залозу.
Важливо! Йодид калію слід приймати після їжі та лише після офіційного оповіщення про радіаційну аварію і необхідність йодної профілактики.
Тобто захистити себе можливо лише за умови дотримання трьох основних правил – перебувати в укритті, слідкувати за офіційною інформацію та виконувати вказівки органів влади.
Правила безпечної поведінки в надзвичайних ситуаціях

При загрозі бойових дій
- Закрийте штори або жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою) для зниження ураження осколками скла. Вимкніть джерело живлення, закрийте воду і газ, загасіть пічне опалення.
- Візьміть документи, гроші і продукти, предмети першої необхідності, медичну аптечку.
- Негайно покиньте житлове приміщення, сховайтесь в підготовленому підвалі або найближчому укритті.
- Попередьте про небезпеку сусідів. Надайте допомогу старим і дітям.
- Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування.
- Проявляйте крайню обережність, не піддавайтеся паніці.
- Якщо стався вибух
- Переконайтеся в тому, що ви не отримали значних травм.
- Заспокойтеся і уважно озирніться навколо, чи не існує загрози подальших обвалів і вибухів,
які не звисає чи з руїн розбите скло, не потрібна комусь ваша допомога.
- Якщо є можливість — спокійно вийдіть з місця події. Якщо ви опинилися в завалі — періодично подавайте звукові сигнали. Пам’ятайте, що при низькій активності людина може протриматися без води п’ять діб.
- Виконуйте всі розпорядження рятувальника.
- При повітряній небезпеці
- Вимкніть джерело живлення, закрийте воду і газ.
- Погасіть пічне опалення.
- Візьміть документи, гроші і продукти, предмети першої необхідності, медичну аптечку.
- Попередьте про небезпеку сусідів і при необхідності надайте допомогу старим і хворим.
- Якнайшвидше дійдіть до захисної споруди або сховайтеся на місцевості. Дотримуйтесь спокою і порядку. Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування. Слідкуйте за офіційними повідомленнями.
- При загрозі масових заворушень
- Зберігайте спокій і розсудливість.
- При перебуванні на вулиці негайно покиньте місця масового скупчення людей, уникайте агресивно налаштованих осіб.
- Не піддавайтеся на провокації.
- Надійно закрийте двері. Не підходьте до вікон і не виходьте на балкон. Без крайньої необхідності не покидайте приміщення.
- Якщо вас захопили злочинці як заручника і вашому життю і здоров’ю загрожує небезпека
- Намагайтеся запам’ятовувати будь-яку інформацію (вік, зріст, голос, манеру розмовляти, звички і т.п.) про злочинців, що надалі може допомогти встановити їх місцезнаходження.
- При першій можливості намагайтеся повідомити про місце свого перебування рідним чи в міліцію.
- Намагайтеся бути розважливими, спокійними, по можливості миролюбними, оберігайте себе від непотрібного ризику.
- Якщо злочинці перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, то намагайтеся максимально обмежити себе від спілкування з ними, так як їх дії можуть бути непередбачувані.
- Чи не підсилюйте агресивність злочинців непокорою, сваркою, зайвим опором.
- Виконуйте вимоги терористів, не створюючи конфліктних ситуацій, запитуйте дозволу переміщатися, сходити в туалет, відкрити сумочку і т.д.
- Уникайте будь-яких дискусій, особливо політичних, зі злочинцями, будьте, насамперед, уважними слухачами.
- Зберігайте свою честь і нічого не просіть, намагайтеся з’їдати все, що дають, незважаючи на те, що їжа може бути непривабливою.
- Якщо ви тривалий час перебуваєте поруч із злочинцями, постарайтеся встановити з ними контакт, викликати гуманні почуття і почати розмову, не наводячи їх до думки про те, що ви хочете щось вивідати.
- Не дозволяйте собі падати духом, використовуйте будь-яку можливість поговорити з самим собою про свої надії, проблеми, які трапляються в житті, постарайтеся заспокоїтися і розслабитися за допомогою медитації, читайте різні тексти, постарайтеся згадати вірші.
- Уважно стежте за поведінкою злочинців та їх намірами, будьте готові до втечі, якщо ви абсолютно впевнені в безпеці такої спроби.
- Постарайтеся знайти найбільш безпечне місце в приміщенні, де вас тримають і де можна було б захиститися під час штурму терористів (приміщення, стіни і вікна яких не виходять на вулицю — ванна кімната або комора), у разі відсутності такого місця падайте на підлогу при будь-якому шумі або стрілянині.
- При застосуванні спеціальними підрозділами сльозоточивого газу дихайте через мокру тканину, швидко і часто моргайте, викликаючи сльози.
- Під час штурму ні в якому разі не беріть в руки зброю терористів, щоб не постраждати від штурмуючих, які стріляють по озброєним людям.
- При звільненні виходьте швидше, речі залишайте там, де вони лежать, оскільки можливі вибухи або пожежа, беззаперечно виконуйте команди групи захоплення.

При загрозі бойових дій
- Закрийте штори або жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою) для зниження ураження осколками скла. Вимкніть джерело живлення, закрийте воду і газ, загасіть пічне опалення.
- Візьміть документи, гроші і продукти, предмети першої необхідності, медичну аптечку.
- Негайно покиньте житлове приміщення, сховайтесь в підготовленому підвалі або найближчому укритті.
- Попередьте про небезпеку сусідів. Надайте допомогу старим і дітям.
- Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування.
- Проявляйте крайню обережність, не піддавайтеся паніці.
- Якщо стався вибух
- Переконайтеся в тому, що ви не отримали значних травм.
- Заспокойтеся і уважно озирніться навколо, чи не існує загрози подальших обвалів і вибухів,
які не звисає чи з руїн розбите скло, не потрібна комусь ваша допомога.
- Якщо є можливість — спокійно вийдіть з місця події. Якщо ви опинилися в завалі — періодично подавайте звукові сигнали. Пам’ятайте, що при низькій активності людина може протриматися без води п’ять діб.
- Виконуйте всі розпорядження рятувальника.
- При повітряній небезпеці
- Вимкніть джерело живлення, закрийте воду і газ.
- Погасіть пічне опалення.
- Візьміть документи, гроші і продукти, предмети першої необхідності, медичну аптечку.
- Попередьте про небезпеку сусідів і при необхідності надайте допомогу старим і хворим.
- Якнайшвидше дійдіть до захисної споруди або сховайтеся на місцевості. Дотримуйтесь спокою і порядку. Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування. Слідкуйте за офіційними повідомленнями.
- При загрозі масових заворушень
- Зберігайте спокій і розсудливість.
- При перебуванні на вулиці негайно покиньте місця масового скупчення людей, уникайте агресивно налаштованих осіб.
- Не піддавайтеся на провокації.
- Надійно закрийте двері. Не підходьте до вікон і не виходьте на балкон. Без крайньої необхідності не покидайте приміщення.
- Якщо вас захопили злочинці як заручника і вашому життю і здоров’ю загрожує небезпека
- Намагайтеся запам’ятовувати будь-яку інформацію (вік, зріст, голос, манеру розмовляти, звички і т.п.) про злочинців, що надалі може допомогти встановити їх місцезнаходження.
- При першій можливості намагайтеся повідомити про місце свого перебування рідним чи в міліцію.
- Намагайтеся бути розважливими, спокійними, по можливості миролюбними, оберігайте себе від непотрібного ризику.
- Якщо злочинці перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, то намагайтеся максимально обмежити себе від спілкування з ними, так як їх дії можуть бути непередбачувані.
- Чи не підсилюйте агресивність злочинців непокорою, сваркою, зайвим опором.
- Виконуйте вимоги терористів, не створюючи конфліктних ситуацій, запитуйте дозволу переміщатися, сходити в туалет, відкрити сумочку і т.д.
- Уникайте будь-яких дискусій, особливо політичних, зі злочинцями, будьте, насамперед, уважними слухачами.
- Зберігайте свою честь і нічого не просіть, намагайтеся з’їдати все, що дають, незважаючи на те, що їжа може бути непривабливою.
- Якщо ви тривалий час перебуваєте поруч із злочинцями, постарайтеся встановити з ними контакт, викликати гуманні почуття і почати розмову, не наводячи їх до думки про те, що ви хочете щось вивідати.
- Не дозволяйте собі падати духом, використовуйте будь-яку можливість поговорити з самим собою про свої надії, проблеми, які трапляються в житті, постарайтеся заспокоїтися і розслабитися за допомогою медитації, читайте різні тексти, постарайтеся згадати вірші.
- Уважно стежте за поведінкою злочинців та їх намірами, будьте готові до втечі, якщо ви абсолютно впевнені в безпеці такої спроби.
- Постарайтеся знайти найбільш безпечне місце в приміщенні, де вас тримають і де можна було б захиститися під час штурму терористів (приміщення, стіни і вікна яких не виходять на вулицю — ванна кімната або комора), у разі відсутності такого місця падайте на підлогу при будь-якому шумі або стрілянині.
- При застосуванні спеціальними підрозділами сльозоточивого газу дихайте через мокру тканину, швидко і часто моргайте, викликаючи сльози.
- Під час штурму ні в якому разі не беріть в руки зброю терористів, щоб не постраждати від штурмуючих, які стріляють по озброєним людям.
- При звільненні виходьте швидше, речі залишайте там, де вони лежать, оскільки можливі вибухи або пожежа, беззаперечно виконуйте команди групи захоплення.

«Екстрена валіза»
«Екстрена валіза» – це узагальнене визначення базового набору речей, необхідного кожній цивільній людині, щоб вижити в будь-якій екстремальній ситуації.
Сьогодні «Екстрена валіза» (тривожний чемодан) повинна бути в кожній родині. Цивільний тривожний чемоданчик, як правило, являє собою укомплектований рюкзак об’ємом від 30 і більше літрів, що містить необхідний індивідуальний мінімум одягу, предметів гігієни, медикаментів, інструментів, засобів індивідуального захисту та продуктів харчування.
Цивільний тривожний чемоданчик призначений для максимально швидкої евакуації із зони надзвичайної події, будь то землетрус, повінь, пожежа, загострена криміногенна обстановка, епіцентр військових дій і т.д.
Укладайте рюкзак так, щоб можна було швидко і без ускладнень знайти потрібну річ. Добре, якщо рюкзак укомплектований спеціальною накидкою від дощу. Перевагу треба віддавати рюкзаку, який зручно розташовується на спині, не сковує рухів і не розійдеться по швах в перші 30 хвилин.
У нього рекомендується покласти наступне:
- Копії важливих документів в водонепроникній упаковці. Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів – паспорта, автомобільних прав, документів на нерухомість, автомобіль і т.д. Документи треба укладати так, щоб у разі необхідності їх можна було швидко дістати. Серед документів варто тримати кілька фотографій рідних і близьких, з написаними на звороті адресами та номерами телефонів .
- Кредитні картки та готівку. Необхідно мати при собі невеликий запас грошей.
- Дублікати ключів від будинку і машини.
- Карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв’язку і обумовлене місце зустрічі вашої родини.
- Засоби зв’язку та інформації. Невеликий радіоприймач з можливістю прийому в УКХ і FM діапазоні дозволить бути в курсі ситуації. Запасні батарейки до радіоприймача та мобільний телефон з зарядним пристроєм.
- Ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки до нього.
- Компас, годинник (перевагу віддавайте водонепроникним).
- Мультитул – багатофункціональний інструмент, зазвичай у вигляді складних пасатижів з порожнистими ручками, в яких заховані додаткові інструменти (лезо ножа, шило, пила, викрутка, ножиці і т.п.)
- Ніж, сокирка.
- Сигнальні засоби (свисток і т.д.)
- Штук п’ять пакетів для сміття, об’ємом 120 літрів. Може замінити намет або тент, якщо розрізати.
- Рулон широкого скотча.
- Шнур синтетичний 4-5мм, близько 20 м.
- Блокнот і олівець.
- Нитки та голки.
- Аптечка першої допомоги. Аптечка повинна включати в себе: бинти, лейкопластир, вата, йод, активоване вугілля (інтоксикація), парацетамол (жарознижувальний), пенталгін (знеболююче), супрастин (алергія), іммодиум (діарея), фталазол (шлункова інфекція), альбуцид (очні краплі).
- Ліки, які ви приймаєте (мінімум на тиждень) з описом способу застосування та дози; рецепти; прізвища та мобільні телефони ваших лікарів (слідкуйте за терміном придатності ліків).
- Одяг: комплект нижньої білизни (2 пари) , шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочка або кофта, плащ-дощовик, в’язана шапочка, рукавички, шарф (може знадобитися в найнесподіваніших ситуаціях). Зручне, надійне взуття.
- Засоби гігієни: зубна щітка та паста, шматок мила, рушник , туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих хусток або серветок, кілька носових хусток, вологі серветки. Жінкам – засоби інтимної гігієни.
- Приналежності для дітей (якщо необхідні).
- Посуд: казанок, фляга, ложка, кружка (краще металеву 0,5л), розкладний стаканчик.
- Сірники (бажано, туристичні), запальничка.
- Запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попередньої обробки і не займає багато місця та довго зберігається. Запас питної води на 1-2 дні, який треба періодично оновлювати (вода не повинна бути застояною). Висококалорійні солодощі: кілька батончиків «Snickers» або «Шок» (до цих пір використовуються тактичними групами, як джерело живлення і енергії, що володіє малою вагою), жменю льодяників. Набір продуктів: пару банок тушонки, галети, суп-пакети, м’ясні та рибні консерви. Якщо дозволяє місце: крупа перлова, гречана, рис, пшоно, макарони, вермішель, сухі овочеві напівфабрикати і т. п. Горілка, вино, спирт питний. Алкоголь може бути засобом для зняття стресу, дезінфікуючим засобом.
Цей список доповнюється і коригується за вашими потребами. Приблизний обсяг рюкзака становить близько 30 літрів. Вага рюкзака не повинна перевищувати 50 кг.
Засоби медичної допомоги: https://docs.google.com/presentation/d/1kjeS-1rY8Lk23QYi8AQ_BXgt03HnFyH9/edit?usp=sharing&ouid=115167645205450033014&rtpof=true&sd=true

Поради населенню щодо перебування у найпростіших захисних спорудах
(підвали, погреба, овочесховища, тощо)
Населення укривається у захисних спорудах за сигналами цивільного захисту. В разі їх відсутності по потребі.
Заходити до укриттів потрібно організовано, швидко і без паніки.
Літніх і хворих необхідно влаштувати ближче до вентиляційних труб.
У сховище (укриття) потрібно приходити зі своїми засобами індивідуального захисту органів дихання, продуктами харчування і документами. Не дозволяється приносити з собою речі громіздкі, з сильним запахом, легкозаймисті, приводити тварин. У сховищі забороняється ходити без потреби, шуміти, курити, виходити назовні без дозволу старшого. Всі у сховищі зобов’язані виконувати розпорядження старшого по сховищу, надавати посильну допомогу хворим, інвалідам.
Для укриття населення сховища повинні готуватись завчасно. Створюється запас води, медикаментів, продуктів харчування.
Перевіряється наявність вентиляції.
Завчасно повідомляються близькі, рідні, знайомі про можливість перебування в тому чи іншому сховищі (підвал в сусідів, овочесховище школи, тощо).
Одержання сигналу про евакуацію:
Якщо ви знаходитеся на своєму робочому місці, послідовно виконайте наступні дії:
- без поспіху, істерик і паніки зберіть службові документи в сейф або в шухляди столу, що закриваються на ключ;
- візьміть з собою особисті речі, документи, гроші, цінності;
- закрийте вікна, вимкніть оргтехніку, електроприлади, освітлення;
- візьміть з собою і при необхідності використовуйте індивідуальні засоби захисту (протигаз, респіратор);
- закрийте двері на ключ, ключ залишіть у замку;
- залишіть приміщення, рухайтеся маршрутами, які позначені в схемах евакуації;
- повертайтесь в залишене приміщення тільки після дозволу відповідальних осіб.

При виявленні підозрілого предмета, схожого на вибуховий пристрій
Ознаки, що можуть вказувати на наявність вибухового пристрою:
- виявлення предмету у будь-якому вигляді (сумка, згорток, пакет або предмет, схожий на гранату, міну, снаряд і т.п.) у місцях можливої присутності великої кількості людей, поблизу пожежо- і вибухонебезпечних місць, розташування різного роду комунікацій;
- наявність на виявленому предметі проводів, мотузок, ізоляційної стрічки, скотчу;
- підозрілі звуки, щиглики, цокання часів, що видаються предметом;
- від предмета виходить характерний запах мигдалю або іншій незвичайний запах, на зовнішній оболонці присутні масляні плями.
Чинники, що служать приводом для побоювання:
- перебування підозрілих осіб до виявлення цього предмета,
- наявність погроз, висловлених особисто, по телефону або в поштових відправленнях.
Дії при виявленні предмету, схожого на вибуховий пристрій:
- суворо забороняється самостійно здійснювати з виявленим підозрілим предметом будь-які дії, а саме: не наближатися, не торкати, не розкривати, не переміщати знахідку, не заливати її рідиною, не засипати піском і ґрунтом, не користуватися радіо- і електроапаратурою, переговорними пристроями (в тому числі мобільними телефонами);
- негайно повідомте про виявлений підозрілий предмет (вказавши точне місце його перебування, час виявлення та зовнішній вигляд) своєму керівництву або черговій службі (службам безпеки, охорони) об’єкту, а у разі неможливості встановлення зв’язку з ними особисто -правоохоронному органу УМВСУ — тел. 102, підрозділу Управління ДСНС за телефоном 101. Надалі дійте за їхніми вказівками.

OP_10.06.2022
Пам’ятка самозбереження
Документи
Документи, які необхідно мати при евакуації: паспорт, водійське посвідчення, свідоцтво про народження, акти приватизації на землю, документи на авто, закордонний паспорт, ідентифікаційний код, документи на отримання соціальних виплат. Усе це потрібно відсканувати та скинути на флешку.
Крім того, необхідно виписати телефони родичів і друзів в окремий блокнот і тримати його при собі. Не забудьте також узяти стартові пакети мобільних операторів, радіо на батарейках, ліхтарик, аптечку, гроші, цінності та необхідний запас їжі.
Правила поведінки на блокпостах
“Під час огляду на блокпост зберігайте витримку, будьте ввічливі і спокійні. У вас можуть перевіряти документи, питати прописку, оглядати на предмет наявності слідів від зброї і пороху, проводити огляд особистих речей” – записано в пам’ятці.
– Під’їжджаючи до блокпосту, обов’язково скиньте швидкість і вимкніть дальнє світло – по сліпучих фарах можуть стріляти без попередження.
– Увімкніть аварійне світло.
– Тримайте при собі паспорт, водійські права та довіреності, пред’являйте їх за вимогою, намагаючись не давати в руки.
– Не розмовляйте по мобільному телефону.
– Не реагуйте на провокаційні фрази, давайте відповіді чітко та стримано, ввічливо.
– Не беріть із собою фото- і відеотехніку, не записуйте на інформаційні носії те, що відбувається.
– Приберіть зі своїх речей будь-яку символіку, що виражає вашу прихильність до якоїсь зі сторін конфлікту.
– Не тримайте руки в кишенях або відкритих сумках.
– Не з’ясовуйте скільки техніки та який склад підрозділу – це не ваша справа.
– Намагайтеся не рухатися по трасах після настання комендантської години.
– Не піднімайте галас, якщо вас не пропустили, беззаперечно виконуйте вимоги тих, хто контролює блокпост.
Самозбереження
Якщо ви ще не вирішили залишити небезпечну зону, а місто (район, квартал) вже знаходиться в зоні активних дій, пам’ятайте, що ви зобов’язані берегти здоров’я самого себе та своїх близьких.
Якщо ви залишилися в місті:
– Уникайте стратегічних об’єктів, трас, колон автомашин, блокпостів, місць скупчення людей – усі вони в будь-який момент можуть опинитися під вогнем.
– При собі завжди тримайте ДОКУМЕНТИ, що підтверджують вашу особу. У разі їх відсутності вас мають право затримати.
– Шибки посильте липкою стрічкою, скотчем і картоном, закладіть рами подушками. Найпоширеніші рани осколкові.
– Укажіть місце вашого укриття на плакаті яскравою фарбою та помістіть на видному місці.
, Щільно закривайте вікна та двері. Залишаючи будинок, повідомляйте близьким ваш детальний маршрут.
– Зміцнюйте місце свого перебування мішками з піском, поруч із житлом тримайте запас дров чи вугілля, але не горючих матеріалів.
– Максимально запасайтеся водою, продуктами, теплим одягом.
– Не залишайте ДІТЕЙ без нагляду, не випускайте їх на вулицю, при пересуванні містом тримайте за руку.
– Економте паливо.
– Тримайте біля себе аптечку, не виходьте без неї на вулицю.
– Не залишайте своє укриття під час денних обстрілів, навіть якщо вам здається, що все затихло.
– Рух транспорту може бути призупинено незалежно від часу доби. Будьте готові проробляти будь-який шлях пішки, одягайтеся зручно.
Ні в якому разі не носіть одяг захисного кольору або подібний йому за кольором.
– Повільно покажіть чисті долоні, піднімаючи руки злегка над собою.Якщо Ви побачили людину у військовій формі, зі зброєю в позиції бойової готовності, ОБОВ’ЯЗКОВО:
– Спокійно та стримано поясніть, що ви не маєте зброї.
– Якщо поруч із вами дитина, заспокойте та, обхопивши правою рукою, відведіть злегка назад, станьте в напівоберт.
– Запитайте, як можна залишити лінію вогню.
– Негайно покиньте зону небезпеки.
– При прояві агресії не заперечуйте, зберігайте спокій і чітко виконуйте вказівки.
Пам’ятка. Що треба знати про артобстріл і авіаудар
Артобстріл і авіаудар
Якщо ви почули характерний свист або в нічний час побачили дію світлової гранати, негайно сховайтеся в безпечне місце. В ідеалі – це бомбосховища, але їх можуть замінити нижні поверхи приміщення з товстими стінами (сталінські будинки, підвали надійних невисоких будинків (важливо, щоб із них було щонайменше два виходи), підземні переходи, приміщення з несучими стінами (санвузол), чавунна ванна. Головне, щоб це місце було подалі від вікон і оточене бетоном.
Артобстріл триває до двадцяти хвилин, авіаналіт набагато менше. Сучасні бомбардування не можуть тривати довго. Усе завершиться максимум після сотого вибуху. Рахуйте хвилини та кількість ударів.
Не залишайте своє укриття до закінчення обстрілу. Не знімайте обстріл на телефон і не намагайтеся визначити кут попадання снаряду.
Будьте пильні! У зону обстрілу, як правило, потрапляють будинки, що знаходяться на околицях міста, і квартали, збудовані поруч зі стратегічними об’єктами. Якщо ваш будинок старий, панельний, у ньому застарілі
перекриття та балкони, він так само небезпечний і може бути зруйнований.
Завали
Якщо ви опинилися під завалами, постарайтеся очистити простір біля обличчя та грудей, розслабте м’язи та заспокойте дихання, постарайтеся повідомити про себе, використовуючи засоби зв’язку, або привертайте увагу галасом, наприклад, стуком. Не кричіть, якщо ви в “повітряному мішку”, економте повітря – до зруйнованої будівлі обов’язково прибуде бригада МНС і вас почують.
Вивільнення може зайняти більше часу, ніж хочеться потерпілому. Будьте терплячі, не приймайте рішення самоевакуюватися в разі сильного завалу.
Артобстріл у дорозі
Негайно лягайте на землю туди, де є виступ (початок тротуару, бордюр), або хоча б у невелике заглиблення. Якщо поруч є бетонна конструкція, лягайте поруч із нею, але подалі від споруд, які можуть обрушитись або спалахнути при прямому влученні.
Захист дають земляні щілини або траншеї, неглибокі підземні колодязі й широкі труби водостоку, канави глибиною 1-2 метри на відкритому місці, оглядові ями відкритого (на повітрі) гаража або СТО, а також каналізаційні люки.
Більшість снарядів розриваються безпосередньо над ґрунтом, тому осколки в момент вибуху розлітаються на висоті менше 30-50 см над поверхнею.
Лягайте, обхопивши голову руками. Закривайте долонями вуха та відкрийте рот – це врятує від контузії, убереже від акустичного удару.
Під час обстрілу В ТРАНСПОРТІ знаходитися небезпечно!
Легкова машина або автобус – помітна ціль. Найбільша небезпека – вибух бензобака. Використовуйте шосе, дороги міжобласного значення, пересувайтеся шляхами інших автомобілів. Дізнавайтеся стан дороги за добу: можливі руйнування мостів, повне блокування доріг. Ніколи не залишайте автотрасу з машиною або без неї, не наближайтеся до бордюрного каменя та не виходьте на узбіччя.
Рухайтеся короткими відстанями відразу ж після наступного вибуху.Якщо ви перебуваєте в автотранспорті, який став мішенню для прямого обстрілу, зупиніться та негайно залишіть його, краще з протилежного від обстрілу боку. Лягайте на землю, але не поруч із машиною, і поповзом перебирайтеся в більш надійне місце біля узбіччя дороги, у кювет.
Стежте за дітьми!
Їх можуть привабити незнайомі предмети на землі – осколки та снаряди. Залишаючи місце притулку, уважно дивіться собі під ноги. Бойові елементи можуть розриватися при падінні, у повітрі або від доторку. Загрозу можуть становити будь-які снаряди.
Вибуховий пристрій
Протитанкові міни встановлюються на дорогах, шляхах сполучення та призначені для знищення транспорту. Вони об’ємні, мають складну конструкцію і дуже помітні. Встановлюються в зелених насадженнях, полях, основними трасами та під мостами, близько до сільських населених пунктів.
Якщо ви виявили підозрілий предмет (дерев’яний, пластмасовий, металевий), повідомте про це в МНС, позначте місце яскравим шматком тканини, гілками.Протипіхотні міни найбільш небезпечні. За розміром вони набагато менші протитанкових, можуть розірватися в будь-якому місці, де ходять люди. На вигляд вони можуть бути якими завгодно: схожі на флягу, капкан, сталевий тюбик із пластиковою “пелюсткою”. Точне розташування мін і правила їх ліквідації можуть знати тільки фахівці.
Перша допомога
Завжди тримайте при собі аптечку першої допомоги:
– Анальгін – 0,5 г (10 таблеток в упаковці)
– Валідол – 0,06 г (10 таблеток в упаковці)
– Валокордин (корвалол)
– Нітрогліцерин – у таблетках
– Аерозоль або мазь (знеболювальна, антибактеріальна, протизапальна) для обробки опіків
– Антисептичні краплі для очей – застосовуються при опіках, травмах очей
– Валеріани екстракт
– Перекис водню
– Аміаку розчин
– Фізрозчин
– Лейкопластир бактерицидний 2,3 см х 7,2 см
– Бинт стерильний 5 м х 10 см
– Серветки кровозупиняючі № 3
– Пов’язки антимікробні
– Гумовий кровозупиняючий джгут
– Пакети перев’язувальні індивідуальні
– Ножиці тупокінцеві
– Рукавички стерильні
– Спирт
– Дексаметазон (протиалергічний, антигістамінний)
– Активоване вугілля (антидот) №20
– Зеленка
– Фталазол
Перша допомога при пораненні
Якщо ви отримали пошкодження внаслідок впливу осколків, куль, дробу, картечі, шрапнелі:
- Перевірити чи безпечно перебувати в місці отримання травми.
- Покликати на допомогу, постаратися викликати швидку допомогу.
- Зупинити кровотечу: накласти джгут (ремінь і т.д.) на 5-10 см вище джерела кровотечі (не на голе тіло) там, де артерія найближче прилягає до кістки.
Через 30-40 хвилин послабити, закриваючи рану рукою. Якщо кровотеча поновиться, знову затягнути. Якщо кровотеча незначна, то відразу приступати до перевірки дихання, після чого тільки накласти пов’язку з того, що буде під рукою (шарф, хустку і т.д.), по можливості промивши перед цим рану хоча б простою водою.
Підтримуйте один одного
Якщо ви живете в зоні, наближеній до бойових дій, будьте готові до екстремальних ситуацій. Кожна людина може мати різну реакцію на події, аж до глибокої депресії.
Пам’ятайте! Великою загрозою є страх, безнадія, відсторонення від проблем і придушення емоцій.
Усвідомлення, контроль, самопоміч – основні правила виживання. Найважчі психологічні травми народжуються від умисних дій людини. Умійте вийти з глухого кута й допоможіть іншим.
Правила допомоги при травматичному стресі
– Припиняйте чутки та паніку, зберігайте спокій.
– Не концентруйтеся на власних стражданнях.
– Економте сили. При гострих нападах закривайте очі та глибоко дихайте через ніс.
– Повільно вимовляйте про себе фразу “я абсолютно спокійний”, використовуйте лічбу.
– Підтримуйте людей, які поруч із вами.
– Будьте мужні. Упоравшися з кризою, ви станете сильнішими.
– Не залишайтеся наодинці зі своїми проблемами.
– Правильна поведінка в зоні конфлікту та дотримання елементарних правил безпеки зберігає життя.

Як реагувати на загрозу хімічної атаки та надати першу допомогу
Те, що рятує життя. 17 безплатних онлайн-курсів із домедичної допомоги

За словами інструкторки з домедичної допомоги, якщо в людини зупинилося серце, домедична допомога, яку надають до приїзду швидкої, у середньому в пʼять разів підвищує шанси людини вижити. До того ж діяти треба відразу.
Якщо ви ще не пройшли курс із домедичної допомоги, радимо це зробити. Адже ці навички як ніколи можуть знадобитися під час війни.
Нині багато організацій проводять безплатні курси офлайн або принаймні відкрили безплатний доступ до онлайн-курсів, тож публікуємо добірку, що може стати вам у пригоді.
- Всеукраїнська Спілка Парамедиків відкрила доступ до 23-х тем онлайн-курсу. Серед тем – як і в яких випадках треба надавати допомогу: судоми, укуси, травми голови, кровотечі, інфаркт та інсульт, як користуватися дефібрилятором, втрата свідомості, як дістати людину з авто, алергічні реакції, опіки, якою має бути автомобільна аптечка, кишкові інфекції тощо. Посилання на курси тут.
До того ж спілка надала безплатний доступ до онлайн-курсу з першої невідкладної допомоги для дітей із 7 років.
- TESIMED – Center for Medical Simulation проводив вебінар про домедичну допомогу під час війни. Запис можна переглянути за посиланням. У відео йдеться про зони надання допомоги та алгоритм, як це робити правильно.
- Онлайн-курс “Домедична допомога” від ГО “Смарт освіта” і EdEra. У відео лікар-хірург розповідає й показує, як надавати домедичну допомогу в різних ситуаціях.
Основи першої допомоги (ОПД) – це перша частина курсу, тут ідеться про першу медичну допомогу у випадку найбільш поширених станів, що загрожують здоров’ю та життю постраждалого.
Друга частина – про першу медичну допомогу під час зупинки серця та дихання й серцево-легеневу реанімацію (СЛР).
Третя частина – про дії в екстремальних ситуаціях.
- Організація “CAB”, що навчає домедичної допомоги, відкрила доступ до навчальних відео. Тут є письмове пояснення, тут можна ознайомитися з протоколами надання тактичної допомоги пораненим в умовах війни. За посиланням є відео, як зупинити кровотечу, а в цьому посібнику йдеться про допомогу травмованим на догоспітальному етапі.
До того ж організація проводить безплатні офлайн-курси з першої допомоги для груп воєнних, поліції, тероборони та волонтерів у різних містах.
- Волонтери організації “Мотохелп” також періодично й безплатно проводить курси з домедичної допомоги. Слідкувати за анонсами можна на сайті.
- Всеукраїнська Рада Реанімації та Екстреної Домедичної Допомоги безплатно надає посібники “Домедична допомога в умовах бойових дій” медикам, воєнним, теробороні та волонтерам. Аби отримати посібники для організації, заповніть анкету за посиланням.
- Патрульна поліція створила онлайн-курс про те, як правильно робити масаж серця, які є міфи про надання домедичної допомоги, на скільки часу можна накладати джгут, чого не треба робити під час надання першої допомоги, а також про те, як захищатися від ударів і захватів.
- Війська НАТО розробили короткий алгоритм дій для домедичної допомоги, який допомагає швидко вивчити головні правила. А українська військова Ольга Омельчук створила україномовну спрощену послідовність дій, яка допоможе швидко надати домедичну допомогу. Принцип “Ко-Ле-Со” легко запам’ятовується, а кожен склад відповідає за наступний крок: кров, легені, серце.
- Чат-бот Медичного Корпусу в телеграмі створили для того, аби нагадати, як надавати домедичну допомогу постраждалому та не розгубитися в надзвичайній ситуації. Чат-бот не має медичних рекомендацій – лише поради, як надати допомогу до приїзду швидкої.
- За допомогою чат-боту в телеграмі Fast Aid Bot можна підготуватися до екстремальних ситуацій. До того ж він допоможе безпосередньо в ситуації, коли щось трапилося. Зокрема, розповість про те, як надати домедичну допомогу, якщо в людини травма, їй стало зле, а також покаже загальний алгоритм.
- Громадська організація “T-Helpers” опублікувала відео про основи першої медичної допомоги на полі бою. У відео йдеться про правила зупинки кровотечі, накладання джгута, допомоги в жовтій зоні, огляду пораненого, зупинки кровотечі різними методами, користування кровоспинними середниками, допомогу в разі поранення грудної клітки, відновлення прохідності дихальних шляхів тощо.
- Лікарка медицини невідкладних станів Анастасія Азовська підготувала базовий курс про правила й алгоритми домедичної допомоги. Курс безплатно можна переглянути після реєстрації.
- Центр спеціальної підготовки надав відеозапис семінару “Перша допомога в надзвичайній ситуації”. Після перегляду відео ви знатимете, який початковий алгоритм дій під час надання першої невідкладної допомоги, усе необхідне про рани та кровотечі та як їм зарадити, про евакуацію постраждалих із місця події та набір першої допомоги.
До того ж на YouTube-каналі організації можна переглянути інші тематичні відео. У її телеграм-каналі також є короткі інструкції, корисні відео та ілюстрації.
- Ветеран спецзагону з Нідерландів Нік Коппердраайєр створив онлайн-курс для українців із надання першої допомоги. Після реєстрації стають доступними уроки про рятувальні заходи протоколу MARCH, що використовують військовослужбовці країн НАТО, польову аптечку, допомогу в разі масивної кровотечі, перевірку стану дихання та дихальних шляхів, циркуляції крові, запобігання гіпотермії, черепно-мозкові травми тощо.
- Медики черкаської екстреної допомоги публікують у TikTok короткі відео з фаховими порадами. Наприклад, щодо різних способів зупинки кровотечі, причин для виклику екстреної допомоги й висвітлюють звичні будні працівників екстреної служби.
- Міжнародна команда TacticMedAid створила онлайн-курс із 3–15-хвилинними відео на такі теми: закрита чи прониклива травма грудної клітки, зупинка вузлової кровотечі шиї, як накладати бинтову пов’язку, як відновити прохідність дихальних шляхів, як накласти джгут або турнікет, трамбування рани тощо.
А в телеграм-каналі організація публікує короткі відео та ілюстрації про надання домедичної допомоги.
Марія Марковська, “Нова українська школа”
COVID-19: уроки для учнів 6-10 класів
Урок розроблено в рамках спільного проєкту з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні
Сьогодні світ зіштовхнувся із серйозним супротивником – коронавірусом нового типу.
Важливо, аби школярі також розуміли серйозність захворювання та знали, як діяти під час пандемії.
У межах спільного проєкту з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, ГО “Смарт освіта” разом із біологинею та вчителькою-методисткою Інною Дьоміною розробили для вас цей урок, аби дати дітям необхідні знання та навчити відрізняти правду від міфів. Детальніше